Zarządzanie sieciami dostaw
Zarządzanie sieciami dostaw to podstawowe i zasadnicze zagadnienie tyczące się logistyki. W ramach tego problemu uwzględniane jest wiele zmiennych czynników, które mają wpływ na efekt .
Są nimi między innymi: sposób magazynowa przewożonych surowców, sposób ich pozyskiwania i pochodzenie, następnie kwestię składowania produktów gotowych, komunikację między kolejnymi działami oraz transport. Zadanie firm logistycznych skupiających się na zarządzaniu sieciami dostaw polega na umiejętnym, ergonomicznym i efektywnym łączeniu dostawców i klientów tych firm.
Samo stworzenie modelu zarządzania sieciami dostaw jest tylko częścią całego przedsięwzięcia. Do kolejnych zadań należy ścisła kontrola i analiza przeprowadzanych zadań, wdrażanie zmian i usprawnień, przetwarzanie nabytych informacji i wyciąganie wniosków.
Całe przedsięwzięcie ma na celu trzy podstawowe kwestie:
- zminimalizowanie czasu potrzebnego na dostawę towarów poprzez eliminację niepotrzebnych kroków
- zmniejszenie kosztów dostaw i przepływu danych surowców, a następnie towarów
- ciągły i skuteczny nadzór nad ilością dostaw, co pomaga zmniejszyć powierzchnie magazynowe i tym samym obniżyć wszelkie koszty.
Na cały proces składa się jeszcze kilka innych rzeczy, które należą do czynników ludzkich. W pewnych sytuacjach musi zostać podjęte ryzyko, by nie nastąpiła utrata tak cennego czasu w procesie dostaw. Kontakty między kolejnymi ogniwami łańcucha dostaw także wydają się sprawą kluczową. Bez swobodnej komunikacji proces nie dojdzie do skutku.