ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA! W dniach 28.03 - 03.04.2024 złóż zamówienie powyżej 400 zł i otrzymaj dostawę w gratisie!

Masz pytania? + 48 61 655 44 99 lub NAPISZ
Wpisz szukaną frazę lub nr katalogowy

Uprawnienia na wózki widłowe

Wózki widłowe stosowane są niemal w każdej branży gospodarki. Czy to w przemyśle spożywczym, przemysłowym, czy też budowlanym. Wykorzystywane są zarówno wewnątrz (hale, magazyny itp.), jak i na zewnątrz pomieszczeń. Jednakże, aby móc kierować takim wózkiem, należy mieć uprawnienia na wózki widłowe, a te można uzyskać tylko i wyłącznie poprzez uczestnictwo i osiągnięcie pozytywnego wyniku na kursie na wózki widłowe.

Kurs na wózek widłowy

Aby uzyskać uprawnienia na operatora wózka widłowego, należy ukończyć kurs na wózek widłowy. Organizowany jest przez Urząd Dozoru Technicznego lub Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego – kursy na wózki widłowe zapewniające uprawnienia na wózek widłowy, może przeprowadzić także pracodawca lub ośrodek szkoleniowy. Po zakończeniu kursu przeprowadzany jest egzamin. Kurs na wózki widłowe kończy się powodzeniem i pozytywnym złożeniem egzaminu wówczas, kiedy uczestnik zostaje oficjalnie i formalnie operatorem wózka widłowego. Otrzymuje wtedy uprawnienia na wózek widłowy w postaci zaświadczenia kwalifikacyjnego albo książkę operatora. Jednak, aby zostać operatorem wózka widłowego, należy bezwzględnie spełnić następujące kryteria.

Kandydat na operatora wózka widłowego

Przede wszystkim trzeba mieć pozytywnie zakończony kurs na wózki widłowe i mieć uprawnienia na wózek widłowy. Jest także wymóg wieku – kandydat na operatora wózka widłowego musi mieć ukończone 18 lat, posiadać za sobą odbyte szkolenie z zakresu bhp oraz jak najbardziej aktualne orzeczenie lekarskie, które jednoznacznie stwierdza brak jakichkolwiek, nawet najmniejszych przeciwwskazań do tego, aby pracować jako operator wózka widłowego, który ma ważne uprawnienia na wózek widłowy. Bardzo istotną rzeczą jest terytorialność ważności uprawnień na operatora wózka widłowego.

Mianowicie, jeżeli zostały one potwierdzone np. przez Urząd Dozoru Technicznego, to uczestnik pozytywnie zdanego kursu na wózki widłowe, może je obsługiwać na terenie całego kraju. Inna natomiast jest sytuacja w momencie, kiedy posiadacze uprawnień na wózki widłowe, ukończyli kursy na wózki widłowe na terenie zakładu i otrzymali jedynie imienne zezwolenie wydane przez pracodawcę. Wówczas uprawnienia na wózek widłowy są ważne tylko na terenie zakładu, od którego operator wózka widłowego otrzymał wspomniane zezwolenie. Wymóg taki stawia ustawodawca polski poprzez rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 10 maja 2002 w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Dz. U. Nr 70, poz. 650 z późn. zm.).

Instruktaż stanowiskowy obsługi wózka widłowego

Wspomniane przepisy dotyczą także uczestnictwa w kursach na wózek widłowy oraz uzyskania uprawnień na wózek widłowy. Należy wspomnieć także o tym, że każdy pracownik, który zakończył kurs na wózki widłowe i ma uprawnienia na wózek widłowy oraz pracuje jako operator wózka widłowego, musi bezwzględnie odbyć instruktaż stanowiskowy, bowiem wiąże się to z nowym stanowiskiem pracy. Taki instruktaż powinien mieć szczegółowy program pracy, odpowiedzialności oraz obowiązków, jakie należy wykonać, pracując jako operator wózka widłowego. Ponadto, przyszłemu operatorowi wózka widłowego należy przedstawić ocenę ryzyka zawodowego, które wiąże się z pracą wykonywaną już po uzyskaniu uprawnień na wózek widłowy.

Leksykon

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż
Urządzenia do pakowania przedmiotów o prostokątnym i okrągłym kształcie mające pomóc eliminować przestoje i ograniczyć pracę człowieka.
System składowania, w którym układnice transportują jednostki opierając się o oprogramowanie WMS. Zaletami jest optymalizacja wykorzystania kubatury i eliminacja błędów powstałych podczas ręcznego zarządzania magazynem.
Beczki przeznaczone do pakowania, magazynowania oraz transportowania artkułów przemysłowych i spożywczych, wykonane zgodnie z normami unijnymi dotyczącymi wyrobów przeznaczonych do kontaktu z artykułami spożywczymi.
Program e-Skarbonka Zamów katalog NEWSLETTER
Promag S.A. Reviews with ekomi-pl.com

do góry   Promag