Black Week w e-promag kup z darmową dostawą   DARMOWA DOSTAWA NA BLACK WEEKS! Od 25.11 do 8.12 TRANSPORT GRATIS dla zamówień powyżej 1000 zł netto

Masz pytania? + 48 61 655 44 99 lub NAPISZ
Wpisz szukaną frazę lub nr katalogowy

Szatnie pracownicze wymagania. Jak zaprojektowac szatnię?

Projektowanie szatni - rozporządzenie bhp

Zapewnienie pomieszczeń i urządzeń higieniczno-sanitarnych to obowiązek każdego Pracodawcy. Ich rodzaj, ilość i wielkość powinny być dostosowane do liczby zatrudnionych pracowników, stosowanych technologii i rodzajów pracy oraz warunków w jakich ta praca jest wykonywana.

Od czego należy zacząć projektując szatnię? W pierwszej kolejności musimy wiedzieć jaką szatnię powinniśmy zaprojektować. W Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997r. (Dz.U. 06.169.1650) mówiącym o ogólnych przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczących wymagań dla pomieszczeń i urządzeń higieniczno-sanitarnych szatnie zostały podzielone w następujący sposób:

Szatnie odzieży własnej pracowników – to szatnie służące do przechowywania odzieży należącej do pracowników (tzw. domowej). Taką szatnię należy stworzyć w sytuacji w której ze względów higienicznych odzież należąca do pracowników nie powinna stykać się z odzieżą roboczą i środkami ochrony indywidualnej.

  • powinna być wyposażona w szafy przeznaczone do indywidualnego użytku każdego pracownika.
  • może być urządzona w formie szatni wieszakowej jeżeli nie ma do tego przeciwwskazań ze względu na rodzaj pracy, warunki jej wykonywania oraz występujące zanieczyszczenia.
  • na każdego pracownika korzystającego z szatni powinno przypadać co najmniej 0,3m2 wolnej powierzchni podłogi.

Szatnie odzieży roboczej i ochronnej – to szatnie przeznaczone do przechowywania odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej. Taką szatnię należy stworzyć w sytuacji, w której wykonywana przez pracowników praca powoduje znaczne zabrudzenie odzieży.

  • Powinna mieć bezpośrednie połączenie z umywalnią, natryskami oraz szatnią odzieży własnej pracowników.

Szatnia strażacka

Szatnie podstawowe – to szatnie przeznaczone do przechowywania odzieży własnej pracowników oraz odzieży roboczej i środków ochrony indywidualnej. Może być urządzona zamiast osobnych szatni odzieży własnej pracowników oraz szatni odzieży roboczej i ochronnej, w sytuacji w której zabrudzenie odzieży roboczej występuje w tak małym stopniu, że nie stwarza ryzyka zanieczyszczenia odzieży własnej pracowników.

  • powinna być wyposażona w dwie szafy pojedyncze lub jedną szafę podwójną dla każdego pracownika.
  • jedna szafa pojedyncza lub jedna część szafy podwójnej powinna być przeznaczona na odzież roboczą i środki ochrony indywidualnej, zaś druga na odzież własną pracowników.
  • na każdego pracownika korzystającego z szatni powinno przypadać co najmniej 0,5m2 wolnej powierzchni podłogi.
  • powinna mieć bezpośrednie połączenie z umywalnią.

Szatnie przepustowe – to szatnie składające się z części przeznaczonej na odzież własną pracowników, części przeznaczonej na odzież roboczą i środki ochrony indywidualnej oraz przepustowego zespołu sanitarnego z natryskami, łączącego obie te części. Taką szatnię należy stworzyć w sytuacji, w której wykonywana przez pracowników praca jest związana  ze stosowaniem lub wydzielaniem się niebezpiecznych substancji, a także przy pracach powodujących intensywne brudzenie się odzieży.

  • część szatni przeznaczona na odzież roboczą i środki ochrony indywidualnej powinna odpowiadać wymaganiom dotyczącym szatni odzieży roboczej i ochronnej.
  • część szatni przeznaczona na odzież własną pracowników powinna odpowiadać wymaganiom dotyczącym szatni odzieży własnej.
  • ruch użytkowników szatni przepustowej pomiędzy obu jej częściami powinien odbywać się wyłącznie przez zespół sanitarny z natryskami.

Sztania pracownicza - zestawy szatniowe

Wymogi dotyczące pomieszczeń higieniczno-sanitarnych:

  • pomieszczenia higieniczno-sanitarne powinny znajdować się w budynku, w którym odbywa się praca lub w budynku z nim połączonym obudowanym przejściem.
  • szatnie powinny być urządzone w oddzielnych lub wydzielonych pomieszczeniach.
  • najlepiej by szatnie były oświetlone światłem dziennym.
  • szerokość przejść między dwoma rzędami szaf oraz głównych przejść komunikacyjnych nie powinna być mniejsza niż 1,5m.
  • szerokość przejść między rzędami szaf, a ścianą nie powinna być mniejsza niż 1,1m.
  • w zakładach pracy zatrudniających powyżej 10 pracowników na jednej zmianie powinny być urządzone oddzielne szatnie dla kobiet i mężczyzn.
  • szatnie powinny zapewniać miejsca siedzące dla co najmniej 50% osób zatrudnionych na najliczniejszej zmianie.

W jaki sposób możemy Ci pomóc?

  • w ramach kompleksowej obsługi przygotujemy dla Państwa bezpłatny projekt szatni.
  • gwarantujemy, że optymalnie wykorzystamy dostępną przestrzeń.
  • uwzględnimy przepisy BHP.
  • ofertę dostosujemy do Państwa potrzeb, pomogą nam w tym: szeroka gama modeli szaf ubraniowych PROMAG oraz bogata kolorystyka.

Zapoznaj się z naszą ofertą szaf ubraniowych  - pełna oferta szaf pracowniczych

Leksykon

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż
Urządzenia do pakowania przedmiotów o prostokątnym i okrągłym kształcie mające pomóc eliminować przestoje i ograniczyć pracę człowieka.
System składowania, w którym układnice transportują jednostki opierając się o oprogramowanie WMS. Zaletami jest optymalizacja wykorzystania kubatury i eliminacja błędów powstałych podczas ręcznego zarządzania magazynem.
Beczki przeznaczone do pakowania, magazynowania oraz transportowania artkułów przemysłowych i spożywczych, wykonane zgodnie z normami unijnymi dotyczącymi wyrobów przeznaczonych do kontaktu z artykułami spożywczymi.
Program e-Skarbonka Zamów katalog NEWSLETTER
Promag S.A. Reviews with ekomi-pl.com

do góry   Promag