Rodzaje palet

Ogólnie rzecz biorąc paleta, jest podniesioną platformą, przeznaczoną do przenoszenia i składowania towarów mniejszych lub równych swojej wielkości. Tyle mówi teoria. W praktyce istnieje wiele rodzajów palet, wśród których największe powodzenia ma tzw. euro paleta. Czym się ona charakteryzuje i jaką ma konkurencję? Tego dowiecie się z poniższego artykułu.

Czym jest europaleta?

Według Polskiego Komitetu Międzynarodowego EPAL w Polsce znajduje się ok. 40 milionów palet. Wiele z nich stanowią tzw. europalety, które posiadają charakterystyczne oznaczenie EPAL i mogą być produkowane oraz naprawiane przez wszystkie firmy posiadające odpowiednią licencję. Dlaczego są one tak liczne?

Przede wszystkim dlatego, że euro paleta jest najpopularniejszym typem drewnianej platformy do przewozu towarów w Europie. Jej wymiary są zróżnicowane w zależności od konkretnego rodzaju i wynoszą:

  • 800 mm x 1200 mm
  • 1200 mm x 1000 mm
  • 1000 mm x 1200 mm
  • 800 mm x 600 mm

Wszystkie powyższe rozmiary palet spełniają europejskie normy dotyczące przewozu towarów i są dostosowane do ich przewożenia za pomocą wózków widłowych. Tak się jednak składa, że rozmiary palet są nieco bardziej urozmaicone i wykraczają nieco poza powyższe EUR 1, EUR 2, EUR 3 I EUR 6.

Pozostałe rodzaje palet.

Poza najczęściej obowiązującymi europaletami możemy także spotkać się z szeregiem palet z grupy CP (przeznaczonymi dla przemysłu chemicznego), z paletami ISO (tzw. „angielka” lub przemysłowa) czy paletami z zastosowaniem w kontenerach. Wszystkie one różnią się przede wszystkim rozmiarem i obsługiwanym obciążeniem.

Jednak bez względu na rozmiar palety warto pamiętać o podstawowych zasadach transportu, dotyczących wszystkich używanych w ogólnym obiegu paletach. Do najważniejszych z nich należy używanie w zabezpieczeniu towarów folii termokurczliwej oraz wypełnianie przestrzeni między towarami innymi paletami. Wszystko to ma służyć jak najlepszemu i bezawaryjnemu transportowi towarów do odbiorcy.

PROMAG S.A. oferuje szeroki wybór palet plastikowych zarówno w wymiarze EURO jak i palety przemysłowej 1200 x 1000 mm. W ofercie dostępne także tzw. półpalety plastikowe 800 x 600 mm

Leksykon

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż
Urządzenia do pakowania przedmiotów o prostokątnym i okrągłym kształcie mające pomóc eliminować przestoje i ograniczyć pracę człowieka.
System składowania, w którym układnice transportują jednostki opierając się o oprogramowanie WMS. Zaletami jest optymalizacja wykorzystania kubatury i eliminacja błędów powstałych podczas ręcznego zarządzania magazynem.
Beczki przeznaczone do pakowania, magazynowania oraz transportowania artkułów przemysłowych i spożywczych, wykonane zgodnie z normami unijnymi dotyczącymi wyrobów przeznaczonych do kontaktu z artykułami spożywczymi.
Program e-Skarbonka Zamów katalog NEWSLETTER
Promag S.A. Reviews with ekomi-pl.com

do góry   Promag