Przewagi zastosowania palet plastikowych nad drewnianymi
Palety plastikowe, czy drewniane?
Jeszcze jakiś czas temu pierwszy wybór padał na palety drewniane - ze względu na ich cenę jednostkową. W obecnej sytuacji rynkowej, ceny obu typów palet znalazły się na bardzo zbliżonym poziomie. Rozpatrując pozostałe parametry palet z tworzywa, wiele firm decyduje się na wymianę i użytkowanie ich w swoich firmach. Palety te mają zdecydowanie większą żywotność od palet drewnianych – nawet kilkanaście razy. Paletę drewnianą użytkuje się kilka miesięcy, paletę plastikową nawet kilka lat. Dzięki temu palety z tworzywa wykorzystywane są w sytuacjach gdy wracają transportem zwrotnym. Palety plastikowe znajdują zastosowanie w transportach międzynarodowych, ponieważ w przeciwieństwie do drewnianych palet, nie trzeba ich poddawać obróbce chemicznej ani zaopatrywać w dokumenty celne, co wiąże się z nakładami kosztów i pracy.
Największe zalety palet z tworzywa sztucznego
Palety z tworzywa sztucznego są dużo łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Bez przeszkód można je myć i dezynfekować, a przez to skutecznie eliminować wszelkie zanieczyszczenia, drobnoustroje czy ryzyko wystąpienia pleśni. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w przemyśle spożywczym czy farmaceutycznym, które nakładają bardzo rygorystyczne w tym względzie wymagania. Szczególnie zalecane dla tych branż są palety higieniczne z zamkniętą płozą oraz dopuszczeniem do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Natomiast w przypadku przechowywania i transportu artykułów spożywczych w opakowaniach, można użytkować paletę z atestem do pośredniego kontaktu z żywnością. Palety drewniane trzeba poddawać dodatkowym obróbkom termicznym lub chemicznym, zwiększającym koszty ich użytkowania. Użytkowanie palet zanieczyszczonych skutkuje bardzo kosztownymi konsekwencjami epidemiologicznymi oraz karami finansowymi.
Użytkowanie palet drewnianych w magazynie czy hali produkcyjnej wiąże się z generowaniem bardzo dużej ilość odpadów. Odpadające drzazgi, gwoździe czy wręcz większe elementy palet zmuszają do ciągłego sprzątania i dokonywania napraw. Dla produktów, których naprawić się już nie da, trzeba wygospodarować miejsce do składowania lub je utylizować. Te wszystkie dodatkowe czynności związane z utrzymaniem jakości palety drewnianej należy uwzględnić w okresie ich eksploatacji. Po skalkulowaniu wszystkich tych kosztów, widzimy całkowitą, rzeczywistą skalę wydatków. Jak widać cena zakupu stanowi tylko niedużą część całkowitej ceny użytkowania palet.
Palety z tworzywa sztucznego są przyjazne dla środowiska, są dostępne z materiałów pochodzących z recyklingu, charakteryzują się dłuższym okresem trwałości oraz można je poddać recyklingowi po zakończeniu ich okresu przydatności. W obecnych czasach, gdzie bardzo duży nacisk stawia na się na ekologię i ochronę środowiska, stanowi to zdecydowaną wartość dodaną dla przedsiębiorstwa.