Black Week w e-promag kup z darmową dostawą   ZAMÓW Z DARMOWĄ DOSTAWĄ! DO KOŃCA STYCZNIA TRANSPORT GRATIS dla zamówień powyżej 3000 zł netto

Masz pytania? + 48 61 655 44 99 lub NAPISZ
Wpisz szukaną frazę lub nr katalogowy

Przewagi zastosowania palet plastikowych nad drewnianymi

Palety plastikowe, czy drewniane?

Jeszcze jakiś czas temu pierwszy wybór padał na palety drewniane - ze względu na ich cenę jednostkową. W obecnej sytuacji rynkowej, ceny obu typów palet znalazły się na bardzo zbliżonym poziomie. Rozpatrując pozostałe parametry palet z tworzywa, wiele firm decyduje się na wymianę i użytkowanie ich w swoich firmach. Palety te mają zdecydowanie większą żywotność od palet drewnianych – nawet kilkanaście razy. Paletę drewnianą użytkuje się kilka miesięcy, paletę plastikową nawet kilka lat. Dzięki temu palety z tworzywa wykorzystywane są w sytuacjach gdy wracają transportem zwrotnym. Palety plastikowe znajdują zastosowanie w transportach międzynarodowych, ponieważ w przeciwieństwie do drewnianych palet, nie trzeba ich poddawać obróbce chemicznej ani zaopatrywać w dokumenty celne, co wiąże się z nakładami kosztów i pracy.

Największe zalety palet z tworzywa sztucznego

Palety z tworzywa sztucznego są dużo łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Bez przeszkód można je myć i dezynfekować, a przez to skutecznie eliminować wszelkie zanieczyszczenia, drobnoustroje czy ryzyko wystąpienia pleśni. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w przemyśle spożywczym czy farmaceutycznym, które nakładają bardzo rygorystyczne w tym względzie wymagania. Szczególnie zalecane dla tych branż są palety higieniczne z zamkniętą płozą oraz dopuszczeniem do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Natomiast w przypadku przechowywania i transportu artykułów spożywczych w opakowaniach,  można użytkować paletę z atestem do pośredniego kontaktu z żywnością. Palety drewniane trzeba poddawać dodatkowym obróbkom termicznym lub chemicznym, zwiększającym koszty ich użytkowania. Użytkowanie palet zanieczyszczonych skutkuje bardzo kosztownymi konsekwencjami epidemiologicznymi oraz karami finansowymi.

Użytkowanie palet drewnianych w magazynie czy hali produkcyjnej wiąże się z generowaniem bardzo dużej ilość odpadów. Odpadające drzazgi, gwoździe czy wręcz większe elementy palet zmuszają do ciągłego sprzątania i dokonywania napraw. Dla produktów, których naprawić się już nie da, trzeba wygospodarować miejsce do składowania lub je utylizować. Te wszystkie dodatkowe czynności związane z utrzymaniem jakości palety drewnianej należy uwzględnić w okresie ich eksploatacji. Po skalkulowaniu wszystkich tych kosztów, widzimy całkowitą, rzeczywistą skalę wydatków. Jak widać cena zakupu stanowi tylko niedużą część całkowitej ceny użytkowania palet.

Palety z tworzywa sztucznego są przyjazne dla środowiskasą dostępne z materiałów pochodzących z recyklingu, charakteryzują się dłuższym okresem trwałości oraz można je poddać recyklingowi po zakończeniu ich okresu przydatności. W obecnych czasach, gdzie bardzo duży nacisk stawia na się na ekologię i ochronę środowiska, stanowi to zdecydowaną wartość dodaną dla przedsiębiorstwa.

Leksykon

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż
Urządzenia do pakowania przedmiotów o prostokątnym i okrągłym kształcie mające pomóc eliminować przestoje i ograniczyć pracę człowieka.
System składowania, w którym układnice transportują jednostki opierając się o oprogramowanie WMS. Zaletami jest optymalizacja wykorzystania kubatury i eliminacja błędów powstałych podczas ręcznego zarządzania magazynem.
Beczki przeznaczone do pakowania, magazynowania oraz transportowania artkułów przemysłowych i spożywczych, wykonane zgodnie z normami unijnymi dotyczącymi wyrobów przeznaczonych do kontaktu z artykułami spożywczymi.
Program e-Skarbonka Zamów katalog NEWSLETTER
Promag S.A. Reviews with ekomi-pl.com

do góry   Promag