Promag
Wpisz szukaną frazę lub nr katalogowy

Projektowanie bezpiecznych regałów magazynowych

Istniejące w Polsce normatywne uregulowania prawne dotyczące produkcji regałów nie są obligatoryjne. Niemniej jednak wszyscy producenci, ze względu na swoją wiarygodność, powołują się na wykonywanie regałów zgodnie z normami. Producenci wystawiają deklarację zgodności na elementy regałów tj. dokument zaświadczający, że konstrukcja jest wykonana zgodnie z dokumentacją techniczną i z norma-mi, na które producent się powołuje.

 

Widok alejki w magazynie z regałamiNie oznacza to jednak, że cały system regałów, składający się z określonej liczby miejsc paletowych o określonej nośności, który stoi w konkretnym magazynie, jest wykonany zgodnie z przepisami i wpełni bezpieczny. Firmy sprzedające regały, często są również ich producentami, ale nie zawsze tak bywa. Zatrudniają projektantów, którzy konfigurują odpowiednie elementy i tworzą konkretny system, oferowany później klientowi. Projektanci uwzględniają różne czynniki ryzyka występujące w danym obiekcie, dlatego dopiero taka firma, która oferuje kompleksową obsługę, może wystawić deklarację zgodności na cały system regałowy. I to też pod warunkiem, że sama dokonuje montażu regałów lub montaż wykonują ekipy przez nią certyfikowane. 

 

Natomiast jeżeli klient sam dokonuje montażu lub sam konfiguruje regały, to osobiście ponosi odpowiedzialność za ich bezpieczną instalację. Użytkownik regałów, bez zgody firmy, która zaprojektowała system regatowy, nie może też dokonać żadnych przeróbek ani zmian w konfiguracji. Zmiany dokonywane we własnym zakresie przez właścicieli magazynów grożą utratą gwarancji i oczywiście bardziej odczuwalnymi skutkami w postaci zawalenia się regałów.

 

Z punktu widzenia pracodawcy ważny jest więc wybór profesjonalnego dostawcy regałów. Najlepiej współpracować z firmą zapewniającą kompleksową obsługę: doradztwo, projekt, dostawę i montaż. Ważne jest także doświadczenie na rynku, gwarantujące umiejętność prawidłowej konfiguracji regałów.

 

Jedna strona medalu to poprawnie zaprojektowany i zamontowany system regałowy, druga to jego użytkowanie. Nikt nie zdejmie odpowiedzialności z pracodawcy za użytkowanie regałów niezgodnie z ich przeznaczeniem lub z przepisami bhp. Po dostawie regałów i ich montażu użytkownicy otrzymują instrukcję eksploatacji, w której przedstawione są zasady prawidłowego składowania towarów na regałach i zasady kontroli stanu technicznego regałów. Firmy, które kompleksowo obsługują klientów, dodatkowo przeprowadzają szkolenia dla pracowników magazynów z zasad obsługi regałów i bezpiecznej pracy.

 

Leksykon

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż
Apteczki są to wykonane z blachy stalowej szafki o konstrukcji zgrzewanej, przeznaczone do przechowywania artykułów pierwszej pomocy - niezbędny element w każdym zakładzie pracy!
Urządzenia do pakowania przedmiotów o prostokątnym i okrągłym kształcie mające pomóc eliminować przestoje i ograniczyć pracę człowieka.
System składowania, w którym układnice transportują jednostki opierając się o oprogramowanie WMS. Zaletami jest optymalizacja wykorzystania kubatury i eliminacja błędów powstałych podczas ręcznego zarządzania magazynem.
Program e-Skarbonka Zamów katalog NEWSLETTER

do góry   Promag