Zapisz się do newslettera i odbierz do 500 PLN rabatu na pierwszy zakup w naszym sklepie.

Masz pytania? + 48 61 655 44 99 lub NAPISZ
Wpisz szukaną frazę lub nr katalogowy

Jak dobrać zestawy kołowe?

Koła i zestawy kołowe wykorzystywane są dziś w wielu branżach i gałęziach przemysłu oraz usług. Spotkamy je w fabrykach, na halach produkcyjnych i w magazynach, ale także w przy wózkach w supermarketach. Odpowiednie wykorzystanie możliwości, jakie stwarza współczesna technologia, zapewnia optymalne warunki do wydajnej, łatwej i bezpiecznej pracy.

O czym należy pamiętać, dobierając zestaw kołowy?
To czy potrzebujemy koła z oponą pneumatyczną, czy może koła aparaturowego i dlaczego w danej sytuacji lepiej sprawdzi się koło wysokotemperaturowe, determinowane jest przez wiele czynników, o których musimy bezwzględnie pamiętać, wybierając zestawy optymalne dla naszego zapotrzebowania. Podstawową rzeczą, którą musimy wykonać, zarówno przed wyborem kół, jak i rolek do wózków paletowych, oraz do regałów przesuwnych, jest sporządzenie precyzyjnej analizy, badającej wszystkie aspekty i czynniki, mające wpływ na wybór. Powinna ona uwzględniać:

  • wilgotność i temperaturę otoczenia,
  • rodzaj podłoża,
  • opór ruszenia i toczenia,
  • manewrowość,
  • poziom emitowanego hałasu,
  • obciążenie wózka lub innego urządzenia transportowego (zarówno statyczne, jak i w ruchu),
  • opór ruszenia, toczenia i skrętu.


Nawet jeśli powyższe parametry wydają się zbyt skomplikowane, ich szczegółowe uwzględnienie jest niezbędne. Wybór odpowiedniego koła lub zestawu kołowego to kwestia nie tylko efektywnej i poprawnej pracy, ale w skrajnych przypadkach także życia i zdrowia pracowników.

Ocena środowiska pracy.
W pomieszczeniach o dużej wilgotności, a także na otwartych przestrzeniach, najlepiej sprawdzą się koła odporne na wilgoć, korozję i czynniki atmosferyczne. Do pracy w takich warunkach idealnie nadają się koła i zestawy nierdzewne, wykonane ze stali nierdzewnej, która charakteryzuje się wysokim stopniem odporności na korozję. Podobne właściwości wykazują koła z poliamidu, który jest tworzywem sztucznym i również zapewnia ochronę przed korozją. Jeśli chodzi o temperaturę, im jest ona wyższa, tym żywotność bieżnika i opony maleje. W niskich temperaturach (nawet do -30 stopni), najlepiej sprawdzają się koła z bieżnikiem poliuretanowym, gdyż niska temperatura w najmniejszym stopniu ogranicza ich elastyczność. Pamiętajmy, że na ogólną temperaturę pracy zestawu kołowego wpływ ma zarówno temperatura otoczenia, jak i ciepło wydzielane w procesie tarcia. Praca w wysokich temperaturach może skutkować spłaszczeniem bieżnika. Właśnie dlatego, najlepiej stosować w tym przypadku specjalne koła i zestawy wysokotemperaturowe, wykonane z materiałów najmniej podatnych na temperaturę.

Jeśli będziemy przewozili ciężkie ładunki, optymalne będzie zastosowanie koła z oponą pneumatyczną, które wykonane jest ze specjalnej mieszanki minimalizującej tarcie i opór, sprawdzającej się w wysokich temperaturach oraz zapewniającej wysoką elastyczność bieżnika. Komfort jazdy na oponach pneumatycznych jest niezwykle wysoki, także po trudnym podłożu. Do ciężkich ładunków możemy wybrać także koła z oponą z gumy elastycznej.

Obciążenie zestawu.
Kolejnym czynnikiem, mającym wpływ na wybór zestawów kołowych jest poziom hałasu. Według ogólnie przyjętej zasady, mówiącej, że im grubszy i miększy bieżnik, tym głośniejsze jest jego użytkowanie, najmniej hałasu emitują koła duże o grubym bieżniku. Poziom hałasu zależy także od rodzaju podłoża, niemniej jednak najcichsze są koła z oponą pneumatyczną i z gumy elastycznej, a najgłośniejsze będą koła żeliwne i zestawy nierdzewne.

Przy lekkim obciążeniu dobrze sprawdzają się natomiast koła aparaturowe. Znajdziemy je m.in. w wózkach sklepowych lub szpitalach, gdzie służą do przewożenia aparatury medycznej i pomiarowej. Zaletami tego typu kół są niski opór toczenia i wysoka trwałość. Zastosowanie kół aparaturowych ma wpływ na kolejny czynnik, jakim jest manewrowość. Gdy istotny jest łatwy i obszerny skręt, szybkie zatrzymanie i ruszenie z miejsca bez oporów, koła tego typu sprawdzają się najlepiej.

Analiza jest konieczna.
Jak widzimy, wybór optymalnego rodzaju kół lub zestawów kołowych, determinowany jest przez wiele czynników, lecz równie wiele zależy od tego, czy analiza zostanie wykonana prawidłowo. Pamiętajmy, że od dobrego wyboru zależy nasze bezpieczeństwo, a wybierając nieodpowiednie koła, narażamy się na straty, gdyż może się to skończyć uszkodzeniem nie tylko kół, ale także podłoża i ładunku.

Leksykon

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż
Urządzenia do pakowania przedmiotów o prostokątnym i okrągłym kształcie mające pomóc eliminować przestoje i ograniczyć pracę człowieka.
System składowania, w którym układnice transportują jednostki opierając się o oprogramowanie WMS. Zaletami jest optymalizacja wykorzystania kubatury i eliminacja błędów powstałych podczas ręcznego zarządzania magazynem.
Beczki przeznaczone do pakowania, magazynowania oraz transportowania artkułów przemysłowych i spożywczych, wykonane zgodnie z normami unijnymi dotyczącymi wyrobów przeznaczonych do kontaktu z artykułami spożywczymi.
Program e-Skarbonka Zamów katalog NEWSLETTER
Promag S.A. Reviews with ekomi-pl.com

do góry   Promag