Eksploatacja wózka widłowego
Wydawałoby się, że eksploatacja wózka widłowego jest czynnością na tyle powszechnie znaną i niemalże oczywistą dla wielu z nas, że nie podlega jakimś szczególnym, tym bardziej rygorystycznym przepisom, czy obwarowaniom odnośnie do jego używania w różnych warunkach, aby było w pełni bezpieczne dla operatora, załogi oraz miejsca, w którym wózek widłowy jest używany. Jest jednak zgoła inaczej.
Przede wszystkim, operatorzy, którzy pracują przy eksploatacji wózków widłowych, muszą wiedzieć o tym, że mogą się poruszać wózkiem widłowym tylko wtedy, kiedy posiada ważną decyzję Urzędu Dozoru Technicznego, która pozwala pracować na określonej maszynie. Podczas eksploatacji wózka widłowego trzeba bezwzględnie przestrzegać zarówno poprawnej instrukcji obsługi, jak i instrukcji stanowiskowej bhp. Co więcej, każdy kierowca wózka widłowego zobowiązany jest do wykonania ściśle określonych zaleceń/czynności, zanim rozpocznie pracę. Do tych należy przede wszystkim sprawdzenie książki obsługi, celem stwierdzenia ewentualnych informacji dotyczących jakichkolwiek wpisów o usterkach z poprzedniej zmiany, czy też z wczorajszego dnia lub nocnej zmiany. Przed eksploatacją wózków widłowych trzeba wizualnie ocenić stan pojazdu tak dokładnie, jak jest to możliwe. Należy sprawdzić poziom płynów (hamulcowy, hydrauliczny) oraz sprawność układów odpowiadających za bezpieczną i poprawną pracę wózka widłowego.
Aby zacząć pracę przy eksploatacji wózka widłowego, trzeba tak naprawdę sprawdzić stan pojazdu i poszczególnych części, podobnie jak to ma miejsce w trakcie sprawdzania samochodu przed dłuższym wyjazdem (z wózkiem jest o tyle inaczej, że należy o tym pamiętać każdego dnia) lub w momencie zmiany warunków atmosferycznych. Przykładowo, eksploatacja wózka widłowego zimą, podobnie jak w samochodach, wymaga dokładnego przeglądu pojazdu, wymiany płynów na zimowe, sprawdzenia ogumienia (np. głębokość bieżnika), czy zadbania o to, aby wózek poruszał się po dobrze oświetlonym i odśnieżonym terenie.
Zanim operator wózka widłowego zacznie pracę, powinien sprawdzić:
- mechanizmy podnoszenia (stan układu hydraulicznego, stan wideł, łańcucha, czy masztu),
- oświetlenie (np. kierunkowskazy),
- stan opon, poziom paliwa, stan akumulatora oraz poziom wszystkich płynów,
- stopień naładowania akumulatora. Następnie wszystko to odnotowuje w książce eksploatacji i może rozpocząć pracę.
Z kolei w czasie eksploatacji wózków widłowych operatorzy powinni stosować się do wszystkich przepisów oraz zakazów, jakich nauczyli się podczas uczestnictwa w kursie uprawniającym do kierowaniem wózkami widłowymi.