Ekologistyka
W społeczeństwie wzrasta świadomość ekologii, dlatego nie tylko w domach zaczyna się stosować rozwiązania, które mają pomagać środowisku. Obecnie nawet w firmach wdrażane są programy recyklingowe, które mają ścisły związek z ekologistyką.
Ekologistyka powstała z potrzeby dbania o środowisko naturalne. Początkowo były to wyłącznie badania, które przerodziły się w działania realizujące rozwiązania, które miały na celu optymalizację odpadów. Poprzez ich zbiórkę, gromadzenie, usuwanie czy też segregowanie i wysyłanie do utylizacji.
Poprzez wzrost świadomości społeczeństwa, a także edukację związaną z ekologią, zaczęto wprowadzać rozwiązania wspomagające środowisko. Zauważono, że odpady, które produkują masowo ludzie można nie tylko wyrzucać i utylizować, ale i ponownie wykorzystywać – dlatego w firmach bardzo często zużyte części maszynowe zaczęto ponownie przetwarzać. Tym samym wprowadzono ekologiczne rozwiązania, ale i zoptymalizowano koszty. Recykling jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż zakup nowych części.
Warto też zauważyć, że ekologistyka to zintegrowany proces, który można interpretować na różne sposoby. Jako koncepcję w zarządzaniu materiałami odpadowymi, zdolność do recyklingowania, ale i unieszkodliwiania odpadów zgodnie z normami związanymi z ochroną środowiska. Nie można też zapominać o najważniejszym. Ekologistyka pozwala na podejmowanie słusznych decyzji na szczeblu managerskim i technicznym, które minimalizują negatywny wpływ na środowisko.
Można śmiało powiedzieć, że ekologistyka spełnia funkcję logistyki odzysku. Bo rzecz, która dla jednej osoby (bądź firmy) jest zwykłym odpadem, który należy usunąć, dla innego może być produktem, który będzie wykorzystany ponownie. Recykling pozytywnie wpływa na środowisko naturalne, ale i wizerunek firmy. Ponadto, pozwala na oszczędności i działanie w zgodzie z normami związanymi z ochroną środowiska.