Promag
Wpisz szukaną frazę lub nr katalogowy

Dźwigniki nożycowe

Dźwignik jest to urządzenie do pionowego przemieszczania (podnoszenia i opuszczania) ładunków i/lub osób. Najczęściej stosowanym dźwignikiem jest podnośnik nożycowy, który dzięki siłownikowi hydraulicznemu rozkłada bądź składa nożyce powodując podnoszenie się lub opuszczanie jego platformy. Dźwigniki nożycowe zbudowane są z układu mechanicznego (platforma, układ nożycowy, rama dolna), układu hydraulicznego (agregat, przewody hydrauliczne, cylindry) oraz układu elektrycznego. 

Głównymi parametrami dźwigników są wysokość podnoszenia, udźwig oraz wielkość platformy. Wysokość podnoszenia (skok) jest parametrem decydującym na jaką maksymalną wysokość może się podnieść platforma dźwignika. Udźwig jest maksymalną, nominalną wielkością obciążenia, którą może podnieść urządzenie. Wymiar platformy zależny jest od wielkości ładunków, jakie podnośnik ma obsługiwać.

Ze względu na zastosowanie dźwigniki można podzielić na następujące typy:

  • dźwigniki stanowiskowe
  • dźwigniki przeładunkowe
  • dźwigniki wysokie (wielonożycowe)
  • dźwigniki tandemowe

Dźwigniki stanowiskowe – są to podnośniki jednonożycowe do użytku wewnątrz pomieszczeń służące do niwelowania różnic wysokości oraz podnoszenia towarów na określoną wysokość. Ten typ dźwigników najczęściej wykorzystywany jest jako stoły montażowe z regulowaną wysokością blatu, stanowiska do pakowania czy też jako element linii technologicznych z małą częstotliwością pracy. Poza dużą możliwością wyboru co do wymiarów, udźwigu, wysokości podnoszenia dostępny jest również szereg elementów wyposażenia dodatkowego do wyboru. Dzięki opcjom dodatkowym takim jak platforma uchylna, platforma obrotowa, fotokomórki, osłony nożyc czy też  przenośniki rolkowe możliwe jest dostosowanie dźwigników do jeszcze szerszej gamy zastosowań. Na przykład platformy uchylne stosuje się gdy podnoszone towary są na paletach, w koszach lub w pojemnikach tak, aby zapewnić optymalny kąt i wysokość pracy.

Dźwigniki przeładunkowe – są to podnośniki przystosowane do przeładunku wszelkiego typu samochodów dostawczych oraz do podnoszenia ciężkich towarów generujących nierównomierne obciążenie platformy. Mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jaki i na zewnątrz budynków. Standardowo wyposażone są w platformę z blachy ryflowanej oraz właz serwisowy. Najczęściej stosowane dla usprawnienia procesu załadunku i rozładunku towarów w branży transportowej. Dźwigniki przeładunkowe są doskonałą alternatywą dla  mostków przeładunkowych oraz ramp przeładunkowych.

Dźwigniki wysokie – wielonożycowe podnośniki służą do podnoszenia towarów na duże wysokości. Dzięki zastosowaniu większej liczby nożyc pozwalają na uzyskanie  większej wysokości podnoszenia przy kompaktowej budowie. Dźwigniki wysokie znajdują zastosowanie przy pracy między kondygnacjami w budynkach, podnośniki palet czy też jako alternatywa do wind towarowych, gdzie stanowią bardzo atrakcyjną alternatywę cenową.

Dźwigniki nożycowe  tandemowe są wyposażone w dwie lub więcej par nożyc umiejscowionych w rzędzie. Pozwala to uzyskać większy udźwig oraz wymaganą długość platformy. Nożyce są ze sobą zsynchronizowane dla równoległego procesu podnoszenia. Dźwigniki tandemowe znajdują zastosowanie jako ekonomiczne rozwiązanie dla towarów nad gabarytowych oraz dużych udźwigów. Często stosuje się ich specjalne wersje dopasowane na przykład do przeładunku samochodów czy też kontenerów.  

Leksykon

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż
Apteczki są to wykonane z blachy stalowej szafki o konstrukcji zgrzewanej, przeznaczone do przechowywania artykułów pierwszej pomocy - niezbędny element w każdym zakładzie pracy!
Urządzenia do pakowania przedmiotów o prostokątnym i okrągłym kształcie mające pomóc eliminować przestoje i ograniczyć pracę człowieka.
System składowania, w którym układnice transportują jednostki opierając się o oprogramowanie WMS. Zaletami jest optymalizacja wykorzystania kubatury i eliminacja błędów powstałych podczas ręcznego zarządzania magazynem.
Program e-Skarbonka Zamów katalog NEWSLETTER

do góry   Promag