Zapisz się do newslettera i odbierz do 500 PLN rabatu na pierwszy zakup w naszym sklepie.

Masz pytania? + 48 61 655 44 99 lub NAPISZ
Wpisz szukaną frazę lub nr katalogowy

Czy do obsługi wózka ręcznego wymagane są uprawnienia?

By móc obsługiwać wózek ręczny, tak zwany paleciak, niepotrzebne są ani uprawnienia, ani imienne zezwolenie pracodawcy. Jedyny wymóg, jaki musi spełnić pracownik to przejście szkolenia wstępnego w zakresie BHP jako instruktaż ogólny oraz stanowiskowy. Wynika to z treści stosownych rozporządzeń.

W załączniku numer 2 do r.k.k.u.t „Rodzaje urządzeń technicznych, przy których obsłudze i konserwacji wymagane jest posiadanie kwalifikacji” uwzględnione zostały jedynie wózki jezdniowe podnośnikowe wyposażone w mechaniczny napęd podnoszenia. Nie ma tam natomiast mowy o paleciakach ręcznych.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku załącznika numer 1 do rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 20 września 2001 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych. Wymienione zostały tu jedynie wózki podnośnikowe z napędem spalinowym i akumulatorowym oraz wózki platformowe z napędem spalinowym i akumulatorowym. W załączniku nie uwzględniono natomiast paleciaków ręcznych.

Wyjątek stanowią paleciaki z napędem silnikowym, których to obsługa podlega przepisom rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym. Zgodnie z nią, do ich obsługi dopuszczony może być pracownik, który ukończył 18 lat i uzyskał uprawnienia operatora zgodnie z odrębnymi przepisami lub imienne zezwolenie do obsługi wózka wystawione przez pracodawcę, które jest ważne na terenie zakładu pracy tegoż pracodawcy. Jeżeli chodzi natomiast o wózki unoszące, to uzyskanie uprawnień do sterowania nimi nie podlega przepisom rozporządzenia w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych.

W naszym sklepie oferujemy szereg wózków paletowych ręcznych, do których obsługi nie są potrzebne uprawnienia, ani tez imienne zezwolenie pracodawcy.

Leksykon

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż
Urządzenia do pakowania przedmiotów o prostokątnym i okrągłym kształcie mające pomóc eliminować przestoje i ograniczyć pracę człowieka.
System składowania, w którym układnice transportują jednostki opierając się o oprogramowanie WMS. Zaletami jest optymalizacja wykorzystania kubatury i eliminacja błędów powstałych podczas ręcznego zarządzania magazynem.
Beczki przeznaczone do pakowania, magazynowania oraz transportowania artkułów przemysłowych i spożywczych, wykonane zgodnie z normami unijnymi dotyczącymi wyrobów przeznaczonych do kontaktu z artykułami spożywczymi.
Program e-Skarbonka Zamów katalog NEWSLETTER
Promag S.A. Reviews with ekomi-pl.com

do góry   Promag