ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA! W dniach 28.03 - 03.04.2024 złóż zamówienie powyżej 400 zł i otrzymaj dostawę w gratisie!

Masz pytania? + 48 61 655 44 99 lub NAPISZ
Wpisz szukaną frazę lub nr katalogowy

Bezpieczny magazyn to czysty zysk – na co warto zwrócić uwagę podczas eksploatacji regałów

Bezpieczny magazyn - na co warto zwrócić uwagę podczas eksploatacji regałów

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami obowiązek systematycznej kontroli stanu bezpieczeństwa i higieny pracy spoczywa w całości na pracodawcy (Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej Dz.U.03.169.1650). Dotyczy to zarówno: organizacji pracy, jak i stanu technicznego maszyn i innych urządzeń technicznych.

Niezależnie od tego czy Państwa magazyn jest duży czy mały, dbałość o stan techniczny systemów regałowych to obowiązek.  Właściwe użytkowanie regałów wpływa na zachowanie ciągłości pracy, zwiększa bezpieczeństwo pracowników oraz pozwala na uniknięcie niepotrzebnych kosztów, będących skutkiem ewentualnego wypadku lub awarii.

Bezpieczna eksploatacja regałów obejmuje:

1. Właściwe użytkowanie regałów:

Regały powinny być użytkowane:

  • zgodnie z ich przeznaczeniem,
  • zgodnie z przepisami BHP,
  • zgodnie z instrukcją eksploatacji i konserwacji dostarczoną przez producenta.

Co najczęściej powoduje osłabienie konstrukcji regałów?

  • wszelkiego rodzaju uszkodzenia powstałe na skutek przypadkowych uderzeń wózkiem widłowym. Ich najczęstszą przyczyną są zbyt wąskie korytarze główne i robocze, które utrudniają manewrowanie w magazynie.
  • samodzielne zmiany w konfiguracji ciągów regałowych.
  • stosowanie nieodpowiednich paletowych jednostek ładunkowych (o niewystarczającej wytrzymałości, jakości lub nieodpowiednich wymiarach).

 

Jak prawidłowo składować towary na regałach?

  • Jednostki paletowe należy układać kolejno od najniższego do najwyższego szczebla. Pod żadnym pozorem nie należy zapełniać pustego regału od góry.
  • Każdorazowo należy zachować ostrożność, tak aby uniknąć ewentualnych obciążeń dynamicznych. Niedopuszczalne i niezwykle niebezpieczne jest uderzanie i przesuwanie palet po konstrukcji nośnej regałów.
  • Ładunek należy umieszczać tylko i wyłącznie na regale, którego nośność znamy.
  • Należy stosować odpowiedni rodzaj palet znajdujących się w dobrym stanie technicznym. Regały paletowe rzędowe przeznaczone są do składowania zapasów na paletach płaskich drewnianych bez skrzydeł o wymiarach: EUR 800x1200 mm (wg PN-EN 13698-1) oraz w przypadku odpowiednich długości belek nośnych: 1000x1200 mm (wg PN-EN 13698-2). Jeśli chcielibyśmy zastosować inne palety (np. jednorazowe, z tworzyw sztucznych), powinniśmy wcześniej skonsultować się z dostawcą systemu regałowego i ustalić bezpieczną metodę ich składowania.

2. Przeglądy bieżące

Przeglądy bieżące mają na celu wykluczenie ewentualnych nieprawidłowości stanu technicznego regałów magazynowych i powinny być przeprowadzone przynajmniej raz w tygodniu przez ich bezpośrednich użytkowników. Wszelkie zauważone usterki należy odnotować w karcie bieżącej kontroli stanu technicznego, która stanowi załącznik do instrukcji eksploatacji i konserwacji regałów oraz niezwłocznie zgłosić je pracodawcy w celu podjęcia działań zapobiegawczych.

Bieżące przeglądy regałów wykonuje się zazwyczaj z poziomu posadzki. Polegają one przede wszystkim na wzrokowym sprawdzeniu konstrukcji regałów, a jeśli to konieczne, wykonaniu prostych pomiarów kontrolnych.

Przykładowo, dla najczęściej użytkowanych regałów paletowych rzędowych kontrola powinna obejmować sprawdzenie m.in.:

Uszkodzenie belki nośnej

  • niezgodności ze stanem faktycznym w zapisach na tabliczkach znamionowych,
  • ewentualnych uszkodzeń i pęknięć posadzki w szczególności w miejscach kotwienia ram,
  • uszkodzeń elementów ram jak : wgniecenia, wygięcia, skręcenia, rozdarcia, pęknięcia etc.
  • uszkodzeń belek nośnych i zaczepów
  • obecności nitów zabezpieczających belki ryglowe przed przypadkowym wypięciem.

Konsekwencje wszelkiego rodzaju uchybień mogą być bardzo poważne, dlatego tak istotne jest  bieżące wychwytywanie uchybień oraz skuteczne ich eliminowanie.

3. Przeglądy okresowe

Przeglądy okresowe to znacznie bardziej szczegółowe kontrole, które powinny być przeprowadzane przynajmniej raz w roku przez kompetentne osoby np. delegowane przez dostawcę regałów. Obejmują już nie tylko wzrokową ocenę stanu technicznego i kompletności instalacji regałowej wg dostarczonej przez producenta dokumentacji, ale także:Pomiary - przeglądy regałów

  • wykonanie niezbędnych pomiarów co do wielkości odkształceń elementów regałowych pod obciążeniem i odchyleń słupów od pionu,
  • sprawdzenie sposobu użytkowania regałów, a w przypadku braku dokumentacji, wykonanie rysunków rozmieszczenia i konfiguracji regałów na podstawie inwentaryzacji stanu,
  • podanie lokalizacji elementów wymagających wymiany, naprawy i uzupełnień,
  • sprawdzenie czy nie nastąpiło przeciążenie konstrukcji regałowej.

Wykonawca takiego przeglądu powinien sporządzić odpowiedni raport, zawierający opis elementów, które wymagają wymiany, naprawy lub też uzupełnienia, zalecenia pokontrolne oraz protokół z kontroli.

Leksykon

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż
Urządzenia do pakowania przedmiotów o prostokątnym i okrągłym kształcie mające pomóc eliminować przestoje i ograniczyć pracę człowieka.
System składowania, w którym układnice transportują jednostki opierając się o oprogramowanie WMS. Zaletami jest optymalizacja wykorzystania kubatury i eliminacja błędów powstałych podczas ręcznego zarządzania magazynem.
Beczki przeznaczone do pakowania, magazynowania oraz transportowania artkułów przemysłowych i spożywczych, wykonane zgodnie z normami unijnymi dotyczącymi wyrobów przeznaczonych do kontaktu z artykułami spożywczymi.
Program e-Skarbonka Zamów katalog NEWSLETTER
Promag S.A. Reviews with ekomi-pl.com

do góry   Promag